Nalaďte pozitivní myšlení (návod ve 3 krocích)

Často se mluví o pozitivním myšlení, ale jen málokdo to bere vážně. Co to je? Jak se projevuje? A hlavně: Jak ho udržet? Než to začalo fungovat u mě, taky jsem se něco natrápil, a proto bych Vám teď rád ulehčil a ukázal jednu vyšlapanou cestičku 🙂

Myslet pozitivně je jedna z nejúžasnějších lidských vlastností. Většina lidí jí neovládá (ne že by toho nebyli schopní, jen to nedělají) a přisuzují jí buď naivitě nebo bláznovství. Podle mě je bláznovství nemyslet pozitivně. Vždyť k čemu tady na světě jsme?

Nejlepší metoda, jak se nebát, je naučit se myslet pozitivně

Myšlení samo o sobě je neutrální – ani pozitivní ani negativní. To, co ho nějak zabarvuje, jsou emoce. A právě o těch budu mluvit.

Jako lidé totiž k životu potřebujeme určitou emoční náplň – potřebujeme něco cítit. A protože od dětství kopírujeme (dobrovolně i z donucení) okolní vzory, přebíráme negativitu a strach většiny lidí – rodičů, učitelů, kolegů v práci, médií… Učíme se, že správně je myslet negativně, a začínáme do svého života přitahovat takové situace, které tohle skeptické a ustrašené myšlení potvrzují.

Přitom po boku ustrašených lidí žijí jiní. Je jich menšina a vždy, když jsem je v minulosti potkával, divil jsem se: Jak můžou zvládat tolik věcí a přitom ještě být furt usměvaví a v pohodě? I v konverzaci jsou pozitivní. Kde na to berou energii? Vždyť pokaždé, když jsem se o to pokoušel sám, nakonec mi někdo tu náladu zkazil anebo mi došly síly…

Dnes vidím, jak absurdní byly tyhle myšlenky – nevěděl jsem prostě, jak na to, a proto jsem ani nemohl vytrvat.

Dobré návyky se těžko pěstují, ale lehko se s nimi pak žije. Zlé návyky se vypěstují lehce, ale je těžké s nimi žít.

Thomas Carlyle

Pozitivní myšlení je dobrý návyk, a proto je těžší si ho vypěstovat

K dosažení pozitivní změny ve Vašem životě je potřeba čas. Nejde si prostě sednout a najednou se nadšeně změnit. Je potřeba opravdu chtít, vědět přesně, co chci, a vytrvat. Pokud to zvládnete, za 30 dní si nový návyk osvojíte.

Samozřejmě je důležitá důslednost. Soustředit se na Váš záměr neustále a být si ho vědomi. V případě pozitivního myšlení to ale není tak těžké, protože už jen to sousloví „pozitivní myšlení“ nebo to, že si řeknete „jsem pozitivní člověk“, Vás nakopne.

Že klopýtnete? No jasně, a kolikrát! Kolikrát se mi stalo, že jsem tohle zkoušel a najednou měla žena fakt špatnou náladu a nadávala. Kolikrát se mi stalo, že jsem to zkoušel, a najednou tři lidi v práci na mě valili obvinění z chyb a nedůslednosti. To už nemluvím o čtení novin.

Tohle všechno je ale vnější svět. Zrcadlí Vám nějakou informaci a zároveň zkouší, jak moc jste ve své věci odhodlaní. Je třeba se rozhodnout, že Vás tyhle vnější okolnosti neovlivní – že Váš vnitřní svět je pozitivní, a že Váš svět funguje zevnitř ven (ne naopak). Když tohle dáte, budou z Vás za 30 dní krásní usměvaví lidé, které rozhodí o hodně míň věcí než dnes.

Co se děje pozitivním lidem? Potkávají je pozitivní situace!

Pokud vytrváte, začne se Vám to dít. To rozhodně neznamená, že se nebudou objevovat i nepříjemné věci, ale ty už Vás nepoloží, a naopak ty pozitivní budete prožívat o mnoho šťastnější.

Takže slíbený návod – moje vyšlapaná cestička, jak začít žít pozitivně:

1. Vezměte si papír, kam se vejde 30 řádek a 30 dní si na něj každé ráno napište: „Jsem pozitivní člověk.“

2. Tyto dny jako poslední věc před usnutím důrazně řekněte svému podvědomí: „Jsem pozitivní člověk.“

3. Když se děje situace, která Vás rozhazuje, nereagujte hned. Dejte si čas, uvědomte si krásný pocit z toho, že jste pozitivní člověk, a buď na tu situaci vůbec nereagujte, nebo jí řešte s odstupem.

K těm náročným situacím

– u mě měly tendenci se vracet, dokud jsem si z nich neodnesl to podstatné. Ale když jsem každou nepříjemnost vnímal s myšlenkou „to je super, teď mám díky téhle věci možnost posunout se dál a osvobodit od toho, aby mě tahle blbost sužovala“, bylo vyhráno.

Proto: Pusťte se do pozitivního myšlení hned, a jestli chcete znát pár dalších tipů, jak být doma i v práci v pohodě, stáhněte si zdarma eBook no stress SUCCESS – 5 návyků pro vytoužené výsledky i vnitřní klid.

Alexej Byček
Pomáhám lidem najít rovnováhu. Mezi vnějšími výsledky a vnitřním klidem. Mezi časem pro druhé a časem pro sebe. Předávám ale jen takové postupy, se kterými pocítíte změnu okamžitě. Změna se totiž děje buď teď, anebo nikdy. Alex je kouč a motivační řečník. Je autorem řady seminářů a online programů, nejúspěšněji kurzu Zamiluj se do života. Více o Alexovi si přečtěte tady >>
Komentáře