Když život nejde podle plánu

Stalo se vám někdy, že jste si představovali, že až bude to a to, tak budete konečně svobodní, mít volno, nemít starosti, mít pohodu, užít si čas s rodinou, užít si čas sami se sebou – dosaďte si, co chcete.

Pokud jste to tak měli, 99% z vás jistě řekne, že to pak ale vůbec nebylo takové jako v představách. Proč? Důvodů může být milion, ale co mě i vás zajímá nejvíc, bude – co s tím?! Chci vám přinést odpověď a navnadím, že nenaplněná očekávání mají pro vás jednu obrovskou výhodu. Jakou? Čtěte dál.

Výlet do ráje

Už nějaký čas jsme s rodinou plánovali dovolenou. Ideální představa – 3 týdny, exotická destinace, bydlení blízko moře, celková cena do 100 000,- Kč. Chvíli jsme odkládali, ale pak přišel moment, kdy jsme si řekli

„Když ne teď, tak kdy? Na co jsme tolik pracovali, abychom si teď neužili?“

Tak jsme dojeli na Mauricius a na pohled je to opravdu rajské místo. Ne každý první pohled je ale správný. Chci říct ráj na zemi to tak trochu je, ale představte si, že jste si už dlouho cestu k moři nedopřáli a plánovali vše tak, aby tahle byla perfektní. Aby předčila vaše minulé dovolené, měli jste moře na dosah ruky, žádné starosti a 3 týdny válení a pohody.

Co se stalo?

  1. Pro naší malou dcerku byla cesta a změna klimatu náročnější, než jsme mysleli. Upnula se mnohem víc na svou mámu a všichni jsme museli upravovat plány podle ní. V praxi jsme kvůli tomu třeba za první týden strávili na pláži asi 10 hodin. Opravdu ne moc intenzivní dovolená u moře.
  2. Dům nebyl vůbec tak pěkný jako na fotkách a v popisu. Odteď rozhodně nerezervuji žádné ubytování, kde neuvidím fotky všech místností a majitel mi nepotvrdí, že jsou všechny ložnice klimatizované (my máme teď klimatizovanou jen jednu).
  3. Moře, které máme pár kroků od domu, je mělčina s množstvím kamenů, kde se téměř nedá plavat. Musíme tak chodit na jiné pláže, než na tu, kvůli které jsme toto místo vybrali.
  4. Řidiči tu lítají po silnicích jak blázni, chodníky nikde, a protože jsme si nepronajali auto (jezdí se tu na levé straně), tak furt řešíme taxíky a autobusy.

Co se díky tomu objevilo?

Hádky, trochu zoufalství a depresí, nespokojenost, naštvání a vyčerpanost.

A teď pozor: Stálo to za to?

Jednoznačně ano! Vnitřně jsme se – jako jednotlivci i jako rodina – posunuli na Mauriciu víc než za rok předtím. Přerostli jsme řadu svých fobií, nespokojeností, měli několik hovorů, kdy jsme došli k věcem, na které jsme mnoho měsíců nemohli přijít, třeba

  • jaké používáme vzorce negativního chování a jak se jich zbavit,
  • jak si víc navzájem pomáhat, totiž co vlastně jeden od druhého potřebujeme,
  • jak lépe využít čas, víc objevovat ostrov a užívat si,
  • jak víc komunikovat s lidmi kolem.

A proto můžu říct, že jsem šťastný, že se všechno seběhlo tímhle způsobem!

Kdybychom zažili tu vysněnou rajskou dovolenou, ve svém vývoji bychom ustrnuli. Občas je sice třeba odpočívat, ale když dostanete šanci neustále růst, vystupovat z komfortní zóny a učit se nacházet radost a pohodu i v těžkých situacích, pak teprve začnete doopravdy žít.

Jaká že je tedy výhoda, když se očekávání nenaplní?

Šance na obrovský růst!

Růst, který podstoupíte uvnitř, tak, že si řeknete „ok, jdu si užít toho, co v téhle situaci jde, ale přijmu i ty ostatní věci, které jsem si v tom původně nepředstavoval“. To vám pak přinese i vnější výsledky – najednou se začnou objevovat situace a lidi, kteří vám pomůžou.

Tak jako taxikář, který se objeví okamžitě jen co vyjdete z domu.

Tak jako pláže, které objevíte náhodou, je na nich božský klid a kolem vás poletují zlaté vážky.

Tak jako výlet za obřími vlnami na jihu ostrova, který vám navrhne bratr majitelky domu (a ještě vás pozve na perfektní místní specialitu).

Tak jako pán, který na ulici griluje a nabídne vám ochutnat tu nejlepší rybu, kterou jste v životě měli.

Tyhle věci se mi neděly první týden, kdy jsem byl naštvaný, zklamaný a unavený. Až asi po 10 dnech, kdy se vyčistila většina vnitřních „nánosů“, které jsme se ženou v sobě měli, se začaly takové krásné „náhody“ objevovat.

Proto vám zaručuji:

Když nebudete trucovat, ale přijmete, že těžké situace jsou tou největší šancí, budete královsky odměnění. Nejspíš jinak, než čekáte. Ale ve skutečnosti přesně tak, jak potřebujete.

Jak tohle dokázat? Zkuste si z toho vytvořit návyk. Pokud nevíte jak, stáhněte si ode mě e-book no stress SUCCESS – provedu vás postupem, jak vytvořit takové návyky, které vám umožní si život užívat a zvládnout i situace, které vám dělají potíž. Stáhněte si ho zdarma TADY>>

Alexej Byček
Pomáhám lidem najít rovnováhu. Mezi vnějšími výsledky a vnitřním klidem. Mezi časem pro druhé a časem pro sebe. Předávám ale jen takové postupy, se kterými pocítíte změnu okamžitě. Změna se totiž děje buď teď, anebo nikdy. Alex je kouč a motivační řečník. Je autorem řady seminářů a online programů, nejúspěšněji kurzu Zamiluj se do života. Více o Alexovi si přečtěte tady >>
Komentáře