Jste připravení být šťastní tady a teď?

99% z nás v minulosti někdo učil, jak se trápit. Učili nás stresu – ve škole, s úklidem pokoje, se sledováním politiky, se strachováním, co nám kdo „cizí“ může udělat. Učili nás nespokojenosti: „To, co máš, nikdy nestačí, protože v životě potřebuješ víc“. Učili nás, že štěstí a láska přijdou, až když vynaložíme velké úsilí a zároveň nám bude přát osud.

Chtěl bych jednou provždy vyvrátit tyhle mýty, a dovolím si jít ještě dál a poradit vám, jak ovládnout svou mysl, protože to je to, co vám nejvíc pomůže vymanit se z těchto stresujících pověr.

V první řadě:

Přijměte, že nejste mysl

Zásadní změna v životě se neudá, když začnete dělat něco jinak, ale když začnete VIDĚT jinak. Právě nové vidění věcí vás nenechá jednat tak, jako doposud, a pak se teprv váš život začne doopravdy měnit.

Jako první potřebujete uvidět, že nejste svou myslí.

Většina z nás se celý život mylně ztotožňuje se svými myšlenkami, s vnitřním dialogem, který je plný obav z toho, „co bude“, a výčitek za to, „co bylo“. Přitom mysl je pouze nástroj – stejně jako běží programy v zařízení, na kterém čtete tento článek, stejně vaše mysl prostě „jenom běží“, ale neurčuje vaší identitu.

Vy můžete mysl úžasným způsobem využívat, ale většinou se stane přesný opak – mysl ovládne vás a vy se začnete trápit. Ztratíte nadhled a plně se ponoříte do myšlenek na všechno zlé, co se může přihodit, a všechno stresující, co jste ještě nedodělali.

Jak se zbavit strachu?

Byť je to těžké, je to to nejdůležitější – zkuste pocítit, že nejste myslí – jste bytostí, která myšlení pouze využívá – a myšlenky začněte pozorovat jakoby „z povzdálí“. Jakmile vás napadne něco, co vám působí bolest nebo nespokojenost, řekněte si „to je její“ – je to mysli, ne vaše. To neznamená, že se nepříjemná myšlenka zastaví, ale vy jí už nebudete vnímat jako součást sebe.

Na začátku je těžké tohle zvládnout u větších boláků, které vás trápí. Třeba pokud máte strach, že vás podvádí partner, že přijdete o práci nebo že bude váš rozpočet v mínusu, tak bude náročné říct si, že ty myšlenky nejsou vaše, protože se ztotožňujete s tím, že máte nějaký milostný vztah, pracovní pozici a finanční situaci.

Vtip je v tom, že když se osvobodíte od strašících myšlenek, budete mnohem schopnější situaci řešit k vašemu prospěchu. Mysl vám ale nechce nedovolit tuhle skutečnost vidět. Nedává totiž smysl opustit logiku a souvislosti, které jste tak dlouho střádali a teď vám tak dobře drží pohromadě.

JENOMŽE…

Při vší úctě – chcete tvrdit, že se vám v životě nestalo, že jste si říkali „tak, teď je vše supr, věci fungují, dává to smysl“ a z ničeho nic se všechno sesypalo? Znám řadu takových příkladů, a navenek to v tu chvíli opravdu vypadá, že všechno funguje.

Ale je to časovaná bomba, protože ti lidi ve skutečnosti při dosahování všech těch významných cílů ignorovali své vnitřní já a svou vnitřní pohodu. A pak to přišlo – BÁC „rakovina“, BÁC – „povodně“, BÁC – „rozvodové papíry“… Proč se to stalo? Protože šli jen po tom, aby dosáhli nějakého úspěchu, který společnost uznává, a vůbec nevěděli, že jejich duše touží po něčem úplně jiném.

Šli jen po tom, aby dosáhli nějakého úspěchu, který společnost uznává, a vůbec nevěděli, že jejich duše touží po něčem úplně jiném.

Přestože může opuštění vlády mysli vypadat riskantně, je to jen zdání. Když se začnete víc dívat, co chce vaše pravé já – ta bytost, která si sem přišla pro určitou zkušenost – tehdy začnete pociťovat opravdové štěstí a naplnění.

A tam přijde ta pohádková část, protože začnete to štěstí prožívat OKAMŽITĚ! Ne „až něco dokážete“, ale prostě ve chvíli, kdy opustíte myšlenky (resp. necháte je žít vlastním životem mimo vás) a zažijete sebe jako bytost „nad“ myšlením nebo tělem. Bytost, která myšlenkami není ovládána.

„To jako že nemám myslet? To snad ne!“

Samozřejmě, že je nesmysl, abyste zcela přestali myslet. Počítač bez programů je taky dobrý akorát jako krabice železa. Zatímco když funguje, pomáhá řešit problémy, komunikovat s druhými, dosahovat cílů…

Co ale říkám, je: Zbavte se nadvlády myšlení.

Začněte jednoduše:

Sedněte si a dopřejte si 5 minut klidu. Zkuste jen pozorovat věci kolem. Maximálně po 17 vteřinách (to je vědecky změřený fakt 🙂 ) k vám přijdou první myšlenky. To je dobře – nechte je běžet, ale řekněte si „ty jsou mysli“, čímž se vrátíte k sobě a myšlenky už budou běžet v pozadí. Dělejte to vytrvale do té doby, dokud myšlenky nezačnou ztrácet na síle.

Tento postup je určitým druhem meditace, kterou vám pro získání duševního klidu velmi doporučuji. Až začnete cítit, že nejste svým myšlením, dokážete větu „to je mysli“ používat i v náročnějších situacích. Nesmírně vám to pomůže, protože přestanete být svými myšlenkovými strašáky paralyzovaní a místo toho budete přítomní a zvládnete i lépe jednat.

Jak prožít štěstí?

Když se zvládnete osvobodit od myšlenek, otevře se vám přístup ke štěstí TADY A TEĎ. Kdykoli budete chtít, budete schopní setrvat v přítomnosti a netrápit se strachy o budoucnost nebo o něco, co jste měli udělat. Pomůže vám to přesně v těch situacích, kdy byste se dřív stresovali. Ono totiž nezáleží na tom, co v životě dokážete – nezáleží na vztazích, penězích a společenském žebříčku – záleží na tom, abyste byli šťastní a spokojení sami se sebou tady a teď.

Pokud to dokážete, budete šťastní jak teď, tak po dosažení vašich společenských cílů. Pokud to nedokážete, nebudete šťastní ani teď, ani po jejich dosažení! (I když vám mysl podsouvá, že pak šťastní budete.)

Takže jestli hledáte spokojenost a štěstí, není to o cílech, pro které se rozhodnete, ale o tom, jestli jste odhodlaní cítit se šťastní okamžitě. Jestli ano, dejte si těch 5 minut klidu, jak popisuji výše. A jestli chcete ovládnout mysl a zapracovat na opravdovém duševním klidu, podívejte se na kurz Zamiluj se do života – vstup je právě teď otevřen>>

Alexej Byček
Pomáhám lidem najít rovnováhu. Mezi vnějšími výsledky a vnitřním klidem. Mezi časem pro druhé a časem pro sebe. Předávám ale jen takové postupy, se kterými pocítíte změnu okamžitě. Změna se totiž děje buď teď, anebo nikdy. Alex je kouč a motivační řečník. Je autorem řady seminářů a online programů, nejúspěšněji kurzu Zamiluj se do života. Více o Alexovi si přečtěte tady >>
Komentáře