5 tipů, jak se dostat „do pohody“

Každý to známe – vstaneme levou nohou, den je pod psa a podráždí nás třeba i vřelost okolí. Není na tom nic špatného. Nepohoda, vztek i smutek pro nás mají nějaké sdělení a je fajn si to uvědomit.

Jedno je ale jisté – tenhle stav PŘEJDE. A aby přešel rychleji a celé to pro vás bylo příjemnější, mám pro vás 5 tipů, jak si ulevit 🙂

1. Buďte trpěliví

První tip je nejtěžší na zvládnutí, ale umí taky nejvíc pomoci. Je to TRPĚLIVOST.

Logická reakce na nepříjemné stavy je, že chceme, aby byly co nevidět pryč. Chceme se cítit líp, užívat si života nebo aspoň netrpět u toho, co je třeba udělat zrovna ve chvíli, kdy na to „fakt nemáme“.

Jenže zaměření se na otázky jako „Proč se necítím líp?“, „Proč tohle vůbec dělám?“, pocit, že si „zasloužím něco lepšího“ a že „tohle fakt nechci“ nás jen utvrzuje v nespokojenosti. Ten stav si samozřejmě potřebujeme prožít, ale je dobré netlačit na to, že „chci, aby bylo všechno okamžitě lepší“. Je důležité mít trpělivost, protože:

Nepohoda se potřebuje projevit, a bude se projevovat tak dlouho, jak potřebuje.

Když se jí otevřu, vědomě řeknu „otvírám se Ti, aby ses projevila“, a přijmu, že mi nemusí být hned skvěle – když se přestanu upínat k tomu, abych co nejrychleji dosáhl pohody a spokojenosti – pak teprve přestanu stát na místě a opravdu se pohnu směrem ke štěstí a pohodě.

Rozhodnout se „mít trpělivost“ s nepříjemným stavem je asi jako sednout do auta, povolit brzdu a rozjet se. Naopak nadávat, „proč se nemám líp“, a chtít být hned v pohodě, je jako snažit se zabržděné auto roztlačit.

2. Uvědomte si, že je to normální

Stav, který je nám nepříjemný, většinou považujeme za nepřítele, za něco, co nechceme, co „není náš normální stav“.

Jasně – kdo by chtěl, aby jeho normální stav by „na …“ 🙂 Ale když máme pocit, že to, co zrovna prožíváme, k nám nepatří, a odmítáme to, ještě víc nás to kope a ubližuje. Nepohoda tady v tu chvíli je, a když jí nepřijímáme, snaží se nám dokázat, že k nám patří.

Je dobré otočit a říct si:

Je to normální. I s tímhle stavem žiju normálně.

Když přijmeme, že na tom stavu není nic v nepořádku, bude na nás hodnější a postupně se vše obrátí k lepšímu.

Řekněte si tedy „cítím se úplně normálně“. Ne ve smyslu, že jste úplně v pohodě, ale že k Vám patří ten nepříjemný pocit, co teď máte. Když se s ním smíříte, bude spokojený – jako dítě, které je milováno – a nebude vám chtít víc ubližovat. Začne se měnit z něčeho, co vás zlobí, do přátelské bytosti.

3. Neviňte sebe ani okolí

Tohle je velmi rozšířená praxe: „Bylo mi tak dobře, dokud tamten neudělal tohle“ anebo „Vždyť se můžu mít dobře, je to na dosah ruky, tak proč se sakra nedokážu vyrovnat s tímhle trápením?“

Strach z poznávání sebe sama se nás snaží odvést od prožívání nepohody – tím, že přenese uvažování a pocity někam mimo. Jenže ať přijdeme na jakékoli odůvodnění své situace, a dokonce i tehdy, kdy nám někdo opravdu ublížil, bude to úplně jedno. Pokud se budeme babrat v tom, že za to někdo může, nic si ze situace neodneseme – jen další bolest.

Ta nepohoda je tu, abyste se naučili vážit si radosti a uměli ji mít v různých situacích vašeho života. A dokud k nepohodě nepřistoupíte čelem – tak, že se jí otevřete a prožijete jí – bude se stále znova opakovat.

Uvědomte si, že obviňování nemá smysl. Energii, kterou byste tomu věnovali, věnujte radši otevření se nepohodě a jejímu prožití.

4. Změňte prostředí

Čtvrtý tip je o tom, že změně náhledu na situaci může pomoci změna místa.

Stále je to o tom, co prožíváte uvnitř, ale čerstvý vzduch nebo obměna společnosti dokážou někdy udělat divy. A není třeba jezdit stovky kilometrů, někdy stačí i krátká procházka. Pokud máte pocit, že tomu něco brání, například potřebujete být s dítětem, vemte ho s sebou. Vypněte myšlenky a chvíli prostě jen buďte někde jinde.

Pomůže vám to i v tom, že nebudete „stát na místě“ – vnitřní změnou můžete dosáhnout té vnější, ale i vnější změnou můžete podpořit vnitřní. Pohyb je dobrý a posouvá věci kupředu 🙂

5. Udělejte si radost

Poslední tip je stejně důležitý jako první. To, že vám není dobře, neznamená, že si nemůžete něco i užít.

Jsme často zatvrzelí v tom, že „teď je nám zle“. Je důležité si to uvědomit a prožít, ale vůbec to nevylučuje radost.

Když začneme dělat něco, co nás baví – zahrajeme si třeba společenskou hru nebo pustíme komedii – nevydrží nám „kyselý ksicht“ dlouho. Budeme se možná chvilku snažit udržet kamennou masku smutku a nespokojenosti, ale uvnitř se probudí taky radost, která se začne se smutkem jakoby propojovat.

Nikdy to není „buď anebo“ – buď budu smutný, nebo radostný. Ta škála je barevná a my můžeme zažívat víc barev najednou. Takže – když je vám špatně, nezasekněte se a nepřestaňte dělat ty radostné věci. Chvíli se to třeba bude v hlavě „prát“, ale nakonec se urychlí návrat pohody a spokojenosti.

Takže 5 tipů, jak se dostat do pohody, je:

  1. Buďte trpěliví – netlačte na pilu a dejte nepohodě čas, který potřebuje, aby naplnila svůj účel a přešla do pohody.
  2. Uvědomte si, že jste v normálním stavu – přijměte nepohodu jako svojí součást a existujte s ní, jako by se nic nedělo – je tady, je to ok, prostě to tak je, tak s tím nemějte problém.
  3. Neobviňujte sebe ani okolí – nic užitečného vám to nepřinese. Soustřeďte tu energii radši na přijetí nepohody – to je nejlepší krok k pohodě 🙂
  4. Změňte prostředí – běžte na procházku nebo třeba do kavárny, vypněte myšlení a buďte chvíli někde jinde.
  5. Udělejte si radost – něco, co vás baví. Pusťte si film, zahrajte hru, pročtěte si nějaké vtipy. Když už jste vnitřně přijali, že jste v normálním stavu, o to víc bude fungovat, když se otevřete radosti.

A na závěr ještě jeden tip – pokud chcete proměnit svůj život a umět se naladit na lásku a radost v jakékoli situaci, pojďte do kurzu Zamiluj se do života (přihlášky jsou právě teď otevřené). Bude to jízda, všechny podrobnosti i zpětné vazby předchozích účastníků si prohlédněte TADY>>

Alexej Byček
Pomáhám lidem najít rovnováhu. Mezi vnějšími výsledky a vnitřním klidem. Mezi časem pro druhé a časem pro sebe. Předávám ale jen takové postupy, se kterými pocítíte změnu okamžitě. Změna se totiž děje buď teď, anebo nikdy. Alex je kouč a motivační řečník. Je autorem řady seminářů a online programů, nejúspěšněji kurzu Zamiluj se do života. Více o Alexovi si přečtěte tady >>
Komentáře