5 návyků, jak v pohodě uspět

Je čas nalít si čistého vína – kdy jste se naposled cítili opravdu, ale OPRAVDU SVOBODNÍ? Dnes, včera, při nástupu do nové práce, anebo až v dalekém dětství? Pokud jste odpověděli „právě teď“, gratuluji. Pokud ne, čtěte dál. Řeknu Vám, jak na to 🙂

Na začátek drobný test

1. Kolikrát denně děláte něco, co nechcete, protože „musíte“?

2. Kolikrát denně otevřete email?

3. Kolikrát denně na něco nadáváte?

Není to tak těžké, jak to vypadá. Zkuste si odpovědět, jak jste na tom byli třeba včera.

Jestli jste aspoň u jedné otázky měli počet „0“, upřímně gratuluji – osobně tak daleko ještě nejsem. Ale přesto Vás můžu něco naučit – několik návyků, které Vaše číslo u každé otázky dokážou snížit na 1 nebo dokonce na tu kýženou nulu. Přiznám se, že sám jsem díky těm návykům na „zdravé jedničce“.

Které návyky to jsou?

5 návyků, které Vám nabízím, je 5 způsobů, které dokážou léčit stres, přepětí a další nesmysly ve Vašem životě. Zároveň s nimi začnete být ještě úspěšnější než dřív! Jde o tuto kouzelnou pětici: 

1. Přijmout za sebe plnou zodpovědnost

2. Meditace

3. Paretovo pravidlo

4. Soustředěná pozornost

5. Pozitivní přístup

Většinu těch slov jste už pravděpodobně slyšeli a o některé z nich jste se mohli dokonce pokoušet. Není ale pokus jako pokus, protože samouk potřebuje o dost víc úsilí a štěstí. Naopak člověk, který se nechá vést (ne navždy a ne jako fanatik, ale s rozumem od někoho zkušenějšího), udělá o mnoho méně chyb (odborník už udělal všechny za něj 🙂 ) a cestička, po které jde, je už 1000x vyšlapána.


Osvojit si návyk je pak hračka – ve srovnání se situací, kdy se musíte motat v překážkách, bez povědomí, kterým směrem vůbec jdete.

„Musím“ vs „chci“

Nádherná dvojice. Navzájem si ale moc nerozumí. A to je dobře. „Musím“ udržuje určitý společenský řád, ale ve Vašem životě odteď nemá co dělat. „Musím“ je strach, „musím“ je vězení.

Když se Vám do něčeho nechce, ale budete nadšení z představy, jaké výsledky to přinese, pak se dokážete naladit a začít tu věc chtít („nechci uklidit, ale těším se na uklizený byt“).  Když totiž k věcem máte dobrý motiv, můžete je dělat s pozitivní energií. Když ale „musíte“ něco dělat, protože „musíte“ vyhovět šéfovi, protože„musíte“ platit nájem, protože „musíte“ někde bydlet… ajjajaj.

Život pak není legrace a zbývá Vám pár možností: nadávat, makat od nevidím do nevidím, být neustále na mobilu a být špatný z toho, že Vás vždy bude čekat něco, co „musíte“.

Ne, vážně, to je život oběti, a Vy to teď můžete změnit: Můžete za sebe převzít zodpovědnost a říct jasné „Ne“ všemu, co nechcete.

Že to nejde? I kdybyste byli nejvíc „uvázaní“ na světě, budete-li chtít, nejdéle do roka se všech takových povinností dokážete vzdát – a to bez ohrožení Vaší rodiny, kariéry nebo bydlení

Začněte dnes! Sepište si seznam věcí, které dělat NECHCETE a rozvrhněte si je do čtyř kolonek:

1. Čeho se vzdáváte okamžitě (jakmile Vám s tím Váš pracovní nebo jiný partner zavolá, řeknete prostě „děkuji, ale nechci“)

2. Čeho se vzdáte do 3 měsíců

3. Čeho do 6 měsíců

4. Čeho do jednoho roku

Pokud nechcete tabulku kreslit, tady máte mustr:

CO UŽ NECHCI DĚLAT – STÁHNOUT ZDE >>

K tomu doplním – nepište věci, jako že chcete přestat kouřit. To je pěkné přání, ale my se bavíme o věcech, kterými Vás ovládají druzí lidé, o jejich požadavcích atp. Napište třeba: „Už nikdy nekývnu, že zůstanu pracovat přesčas.“ Nebo „odteď už nebudu uklízet, když se mi nebude chtít“.

Máte pocit, že to nebude fungovat? Tak se výjimečně vykašlete na svého vnitřního skeptika a zjistěte si to v praxi! Uvidíte, jak dobrý pocit budete mít z úklidu, až k tomu najdete vnitřní motiv (ne jenom,  že se to „musí“ nebo že to „nikdo jiný neudělá“). Radši budu žít rok spokojený v bordelu, abych zjistil, proč už chci mít uklizeno a pak spokojeně uklidil (nebo najal uklízečku, což vážně není velká investice).

Co nás svazuje

Každé nové otevření emailové schránky Vás stojí 1 inteligenční bod!

Tak to je aspoň v korporátní firemní sféře: Průměrný zaměstnanec americké firmy, který musí často řešit emaily, „ztratí“ za den 10 inteligenčních bodů. Přes noc se to sice obnoví, ale stejný proces následuje každý další pracovní den.

Nedělejte si přitom naděje – platí to i pro soukromý život. Email, facebook, TV a netříděné informace z internetu Vám užírají čas a svobodu nejen v práci, ale i doma (nebo kdekoli, kde u sebe máte mobil).

Jak se osvobodit?

Prvních pár dní to bude chtít pevnou vůli. Ale budete-li opravdu chtít, zjistíte, že mobil může být mimo určený čas vypnutý a maily stačí projít v 11:00 a v 15:00, a zbytek dne o nich nevědět.

Představte si na chvilku, že by to takhle šlo. O mailech, mobilech, reklamách a věcech, které „musíte“, mimo 11:00 a 15:00 vůbec nevíte. Nezatěžují Vás, jste svobodní, užíváte si procházku, posezení v kavárně. Nepracujete, jen vnímáte okolí a sami sebe.

Proč tohle chtít? A jak toho sakra dosáhnout?

O tom je eBook no stress SUCCESS, který Vám teď zpřístupňuji zcela zdarma.

Možná si teď říkáte – tak o tomhle to celé bylo?

Bylo, protože do článku se 20 stran eBooku nevejde. Těch 20 stran Vám přitom vysvětlí, jak vstávat do každého dne tou „pravou nohou“, jak se cítit svobodněji, spokojeněji a jak řešit náročné situace, které Vám každý den komplikují život. Na 5 problémů v eBooku najdete řešení v podobě 5 návyků.

Alexej Byček
Pomáhám lidem najít rovnováhu. Mezi vnějšími výsledky a vnitřním klidem. Mezi časem pro druhé a časem pro sebe. Předávám ale jen takové postupy, se kterými pocítíte změnu okamžitě. Změna se totiž děje buď teď, anebo nikdy. Alex je kouč a motivační řečník. Je autorem řady seminářů a online programů, nejúspěšněji kurzu Zamiluj se do života. Více o Alexovi si přečtěte tady >>
Komentáře